Złote starty Mikołaja

Trzy złote medale i trzy nieoficjalne tytuły Mistrza Polski w pływaniu ma po minionym weekendzie zawodnik Meduzy Pajęczno Mikołaj Popiel. Utalentowany trzynastolatek nie dał szans rywalom z dużych pływackich ośrodków podczas Drużynowych Mistrzostw Młodzików w pływaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czy w Pajęcznie rośnie przyszły olimpijczyk?

 Trenujący pod okiem Pawła Wolskiego z niemal każdej pływackiej imprezy przywozi worek medali, rekordy okręgu i najlepsze wyniki w historii pływania w Polsce w swojej kategorii wiekowej. Tym razem jednak wymiar trzech zwycięstw jest chyba najważniejszy w jego karierze. – Zawody w Ostrowcu, a właściwie zawody w Ostrowcu, Gorzowie Wielkopolskim oraz Oświęcimiu to pierwsza okazja dla młodzików 13-letnich w Polsce do walki na imprezie rangi mistrzostw kraju. Do tego okresu każdy z nich ścigał się w swoim okręgu. Wprawdzie nie ma tutaj jeszcze oficjalnych tytułów mistrza Polski, ale zestawienie wyników mówi wszystko – to trzy najlepsze rezultaty tej imprezy w Polsce. Podopieczny Pawła Wolskiego jechał do Ostrowca jako nie tyle faworyt ile kandydat do miejsc medalowych w najsilniejszym z trzech makroregionów w jakich rozgrywane są zawody młodzików. A rywalizacja w Ostrowcu jak zwykle zapowiadała się na bardzo zaciętą bowiem pływają tam przedstawiciele klubów z okręgów mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i oczywiście łódzkiego. – Najbardziej obawialiśmy się zawodników z Warszawy, bo to oni w rankingach przed tą imprezą byli blisko Mikołaja. I to faktycznie się potwierdziło bo to z reprezentantami warszawskich klubów nasz pływak toczył zaciętą walkę we wszystkich konkurencjac.  Zawodnik Meduzy starty na pływalni Rawszczyzna rozpoczął w sobotę od świetnego wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym poprawiając w nim rekord okręgu łódzkiego i uzyskując trzeci czas w historii polskiego pływania w tej kategorii wiekowej. Kilkadziesiąt minut później jeszcze mocniej potwierdził swoją kapitalną dyspozycję nie dając szans rywalom w wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym, za który to uzyskał najwyższy wynik punktowy w skali całej imprezy. – Czuliśmy, że w niedzielę rywale z Warszawy będą chcieli się „odegrać”. I rzeczywiście w pierwszym starcie na setkę kraulem pokonali Mikołaja – jeden o dwie setne, drugi o ponad czterdzieści, ale w drugim starcie tego dnia na nic te kombinacje się zdały. Mikołaj nie dał się zdekoncentrować i zwyciężył 200 metrów stylem zmiennym z drugim wynikiem w historii pływania 13-latków, gorszym od nieoficjalnego rekordu Polski zaledwie o trzydzieści siedem setnych, jednocześnie poprawiając piętnastoletni rekord okręgu łódzkiego. – opowiada trener Wolski.
Co dalej z zawodnikiem Meduzy można zapytać po tak dobrych wynikach? Na razie wszystko wskazuje, że jego talent pod okiem sztabu trenerskiego Meduzy Pajęczno rozwija się prawidłowo. Od wielu miesięcy utrzymuje się w czołówce krajowej a za rok rozpocznie starty w kategorii junior i wtedy będzie miał przed sobą zadanie pokonania rywali w imprezie centralnej. O tym, że w małych ośrodkach pływackich da się wychować przyszłego mistrza, świadczą przykłady takich reprezentantów Polski jak Radosław Kawęcki (karierę rozpoczynał w Głogowie), Agata Korc (pierwszy klub Energetyk Zgorzelec) czy Alicja Tchórz (pierwsze medale zdobywała w barwach klubu z Kalisza).